Kariyer ve cinsiyet ayrımcılığı

Kariyerlerin cinsiyeti yoktur 

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ( UNESCO ) kız çocuklarının eğitiminin “kolektif geleceğimiz için yapabileceğimiz en güçlü yatırımlardan biri” olduğunu söyledi. 

BM ajansı, sürdürülebilir kalkınma için mobil uygulamaların, kadın liderliğinin ve kadın girişimciliğinin öneminin altını çizdi ve tweet attı: “Kariyer, cinsiyete sahip değildir ”.

Herkes için eşitlik birinci önceliğimiz

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ( ITU ) verilerine göre, küresel olarak İnternet kullanımında yüzde 17’lik bir cinsiyet farkı var ve bu fark az gelişmiş ülkelerde daha da geniş.  

Bazı bölgelerde, bu toplumsal cinsiyet uçurumu büyüyor, kadın ve kız çocuklarının eğitime erişim, daha iyi ücretli işler bulma ve yeni iş kurma fırsatlarını engelleyerek toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini güçlendiriyor. 

Genel Sekreter António Guterres günü anmak için yaptığı açıklamada , “Bu teknolojileri herkesin kullanımına sunmak, daha güçlü topluluklar ve ekonomiler inşa etmenin ve dünyanın en acil sorunlarının çoğunu ele almanın önemli bir parçasıdır” dedi . 

Dünyanın dört bir yanındaki kadınlar, okuma ve yazma becerilerinde erkeklerden daha iyi performans gösterme eğilimindeyken, Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarında en iyi performans gösteren kişiler arasında yeterince temsil edilmemeye devam ediyorlar.  

Uluslararası bir toplumsal cinsiyet şampiyonu olarak, ülkelerin farkındalık yaratmasına ve kadınların ve kız çocuklarının ilgili kariyerlere aktif katılımını teşvik etmelerine yardımcı olmayı taahhüt etti. 

“Gelecekteki işlerin talebini eşit bir şekilde karşılamanın anahtarı olacak” dedi . 

ITU başkanı aynı zamanda ulusların erişimi ve kullanımına ve veri becerilerine ilişkin cinsiyet ve yaşa göre ayrıştırılmış verileri toplama ve yayma yeteneklerini güçlendirmeyi taahhüt ederek bunu “toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik küresel ilerlememizi bilgilendirme, izleme ve izleme yolunda önemli bir adım” olarak nitelendirdi. 

Eğitim ve beceri eğitimine yönelik daha fazla destekle İTÜ, dijital cinsiyet uçurumunu kapatmak için daha fazla kız ve genç kadını STEM alanında aktif bir şekilde kariyer yapmaya teşvik etmeyi umuyor. 

Geleceği şekillendirmek 

Bu arada, BM Kadınları İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, her kızın bağlanma ve “daha ​​eşit, yeşil ve teknoloji odaklı bir geleceği şekillendirme” konusunda kendi rolünü oynama hakkı olduğunu söyledi.  

“Bu planı “Dünya Nesil Eşitliği” için kolektif bir çalışmayla inşa ediyoruz. Özellikle teknoloji ve yeniliklerin, daha eşit ve farklı dijital dönüşümü meydana getirmek için hedeflemelerini öneriyoruz”  

Bayan Mlambo-Ngcuka’ya göre, her kız için amaç güvenilir, hızlı ve düzenli olarak erişilebilir internet dahil olmak üzere anlamlı bağlantı ve dijital teknolojilere erişim ve evrensel dijital okuryazarlık olmalıdır. 

“Bugün ve her gün dijital gücün kadın ve kız çocuklarının elinde olması gerektiğini anlıyoruz” dedi. “Kadınların ve kız çocuklarının dünyanın ihtiyaç duyduğu daha parlak gelecekleri yaratmak için bağlantı kurmasını ve güçlenmesini sağlayacak cesur taahhütleri güvence altına almak için şimdi benzersiz bir bakış açımız ve çabamız var.” 

Bugünkü Ücret Açığı

Yasama cephesinde son 100 yılda kaydedilen ilerlemeye rağmen, ücret açığı kapanmakta yavaştı. ABD Nüfus Sayım Bürosu’na göre, 1960 yılında tam zamanlı çalışan kadınlar, erkekler tarafından kazanılan her dolar için yaklaşık 60 sent kazanıyordu. Başkan Kennedy’nin Eşit Ücret Yasası’nı imzalarken aktardığı rakam. 24

Önümüzdeki 30 yıl içinde rakamlar kademeli olarak artmış olsa da 1990’a kadar 70 sente ulaşamadı. 2018’de, verilerin mevcut olduğu en son yıl kadınlar erkeklerin kazandığı her dolar için yaklaşık 82 sent kazanıyordu.

2019’da Fortune 500 şirketlerine liderlik eden 33 kadın baş yönetici (CEOvardı. Bu rakam şimdiye kadarki en yüksek sayı olarak tarihe geçti. Ancak toplam listenin sadece % 6,6’sı. Geçen yılki duruma bakarsak toplam 24 kadın CEO veya % 4,8’den de önemli bir sıçrayışa işaret ediyor. Bu durum ileri ki yıllar için bir umut olabilir.

Cam Tavan Sendromu ve Kadınlar Üzerindeki Etkisi | by Umit Eres | Türkçe Yayın | Medium

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir